Konut ve İşyeri Hasarında Yapmanız Gerekenler

Yangın, hırsızlık, sel, fırtına… YK Sigorta olarak, bunların hiçbirinin başınıza gelmesini istemeyiz. Ama gelirse, emin ellerde olduğunuzu bilin. Aşağıda bu tür zor zamanlarda yapmanız gerekenleri özetlemeye çalıştık.

1) Bir hasarla karşılaştığınızda...

Heyecanlandınız ve üzüldünüz…
Ama sakin olmakta fayda var.

Hasarınızla ilgili gerekli bilgileri aldığımız andan itibaren, siz müşterilerimizin hayatını en kısa sürede normale döndürmek için elimizden geleni yapıyor olacağız.

Güvenlik önlemleriniz
tamam mı?

Konutunuzda veya işyerinizde büyük bir hasar oluşmuşsa ve emniyetinize dair tereddütleriniz varsa, hasar tipine göre 155 Polis ve/veya 110 İtfaiyeyi arayıp durumunuzu bildirin.

Su ve elektriği
kontrol altına alın

Konutunuzda veya işyerinizde meydana gelebilecek su hasarlarında elektriği kapatın. Patlak boru olması durumunda su vanalarını kapatın.

Hasarı Fotoğraflayın

Mümkün olması halinde, hasarlı ürün veya eşyalarınızın fotoğraflarını çekerek daha sonra bize iletin. Zarar gören eşyalarınıza dair faturaları bulmanız halinde yanınıza alın.

2) Hasarınızı bize bildirin...

Hemen bizi arayın

Zaman kaybetmeden 0(324) 336 10 53 numaralı Çözüm ve Hasar İhbar Hattı’mızı arayarak hasar ihbarınızı yapın.

Eksper gerekebilir

Hasarınızın türüne ve boyutuna göre, hasarın tespiti için evinize veya işyerinize eksper gönderilmesi gerekebilir.

Bilgi ve belgeleri toplayın

Gerekli bilgi ve belgeler hasarın türü ve boyutuna göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden eksperinize danışmanızda fayda var.

Her zaman yanınızdayız

Bazen de konutunuzda veya işyerinizde hırsızlık, yangın, su hasarı dışında farklı bir hasarınız olabilir ya da acil müdahale gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Hemen bizi arayın ve sorununuzu çözelim.

Copyright 2020 YK Sigorta. Tüm hakları saklıdır.

Copyright 2020 YK Sigorta. Tüm hakları saklıdır.